KINO

Kino Żeglarz w Jastarni to ostatnie kino na Półwyspie Helskim. Prowadzą je trzy kobiety z trzech pokoleń – babcia, mama i wnuczka – Urszula, Dagmara i Patrycja Blindow.

Z przedwojennych zdjęć wynika, że to jeden z najstarszych budynków w Jastarni. Na początku XX wieku była w nim restauracja, w trakcie wojny przekształcono je w kino, i tak zostało do dziś. Fotele skrzypią, w rogu stoi piec kaflowy, w powietrzu czuć, że „Żeglarz” ma już swoje lata.

Gdy przyszedł mi do głowy pomysł na ten festiwal – opowiada Ane Piżl, inicjatorka All Inclusive – wiedziałam, że musimy to zrobić w Żeglarzu. Pomimo, że samo kino nie ma podjazdów dla wózków, szerokich toalet i udogodnień, które zwiększają dostępność. Jednak mówiąc o zagrożeniu wykluczeniem, myślmy szeroko. To jasne, że multipleksom w Warszawie łatwiej jest przetrwać. I łatwiej jest zrobić im windę lub toaletę dla osób z niepełnosprawościami. Żeglarz, jak każde maleńkie kino walczy o utrzymanie się na powierzchni. Z sezonu na sezon. Kapitalizm podpowiada, że bardziej opłacałoby się otworzyć w nim supermarket. Ale kobiety zarządzające Żeglarzem żyją dla kina, a nie dla kapitalizmu. Stawiajmy na kobiece inicjatywy, lokalne społeczności i wartościowe miejsca.

Żeglarz działa tylko w sezonie letnim. Wyświetla ambitne filmy, popularyzuje kulturę kaszubską, robi pokazy bajek ukraińskich i wieczory surferskie. Z projekcjami filmów jeździ do puckiego hospicjum, zaprasza na filmy dzieci z rodzin z trudnościami. Patrycja Blindow – najmłodsza z załogi – założyła Fundację Kina Żeglarz i codziennie walczy o to, by utrzymać kino. Marzymy o modernizacji, tak by móc zawalczyć o dostępność naprawdę dla wszystkich i funkcjonować bez barier fizycznych – mówi Patrycja Blindow. Będąc gospodyniami All Inclusive Film Festiwal jesteśmy otwarte i gotowe na zmiany. I oczywiście postaramy się odpowiedzieć na naszym pokładzie na wszystkie potrzeby, pozostając w rodzinno-wakacyjnym klimacie, właściwym dla naszego starego Żeglarza.

Spotkajmy się w sierpniu na Portowej 10.

Jeżeli chcesz wesprzeć finansowo Fundację Kina Żeglarz, możesz to zrobić przez stronę kina: https://kinozeglarz.pl/

Trzy pokolenia Kina Żeglarz
Trzy pokolenia w kinie Żeglarz
Trzy pokolenia kobiet w kinie Żeglarz
Trzy pokolenia kobiet w kinie Żeglarz
Babcia Urszula Blindow Kino Żeglarz
Babcia
Babcia Urszula Blindow i wnuczka Patrycja Blindow - kino Żeglarz

Dziękujemy wszystkim osobom, firmom i instytucjom za pomoc w organizacji All Inclusive Film Festival.
Bez Was nie byłoby tego cudownego wydarzenia!

Partner główny:

logo T-mobile

Gospodyni:

Logo Kina Żeglarz

Partnerzy i partnerki:

BNPP
Converse
Karate Klub Wejherowo
Stowarzyszenie Puckie Hospicjum

Matronat medialny:

Hello Zdrowie
Zwierciadło
Logo SEXED
Tłumaczenia na język angielski:
FRSE
Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków UE.
Scroll to Top